Vecrīga – “Casablanca” atrašanās vieta

Vecrīga ir Latvijas galvaspilsētas Rīgas vissenākā daļa. Jauniešiem šī vieta ir pazīstama kā populāra ballīšu vieta piektdienas un sestdienas vakaros, toties tūristiem – lieliska apskates vieta gan pa dienu, gan naktī.

Vecrīga kopš 1967. gada ir valsts aizsargājamā zona, toties kopš 1983. gada – pilsētbūvniecības piemineklis. Rīgas vēsturiskais centrs (tajā skaitā arī Vecrīga) ir iekļauts UNESCO Pasaules mantojumu sarakstā 1997. gadā.

Pateicoties Vecrīgas skaistajai panorāmai, Rīga 2007. gadā kļuva par Eiropas Mantojuma zīmi.

Vecrīga stipri cieta Otrā pasaules kara laikā, it īpaši 1941. un 1944. gados, kad tika nopostīta viena trešdaļa no visām Vecrīgas skaistajām ēkām.

Kopumā Vecrīgā atrodas vairāk nekā 500 ēku ar dažādiem stilistiskiem novirzieniem – gotikas, romānikas, baroka, manierisma, klasicisma, modernisma un eklektikas. Lielai daļai no šīm ēkām ir piešķirts kultūras pieminekļa statuss. Svarīgi šeit ir minēt tādus dzīvojamo ēku kompleksus kā “Trīs brāļi”, Pulvertornis un Rīgas pils.

Vecpilsētā ar tās šaurajām un bruģētajām ieliņām atrodas ne tikai no senajiem viduslaikiem mantotas dzīvojamās ēkas, bet arī vienreizējas sakrālās celtnes. Būtiski šeit ir minēt baznīcas, kuras ir kuplā skaitā. Pašas trīs apmeklētākās baznīcas: Rīgas Doms, Rīgas Svētā Pētera baznīca un Rīgas Svētā Jēkaba katedrāle.

Rīgas Doms (Doma baznīca) ir Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas dievnams, arhibīskapa katedrāle Rīgā, Herdera laukumā 6. Šī baznīca atrodas Doma laukumā.

Doma laukums ir pats lielākais laukums Vecrīgā, kurā ļoti bieži tiek rīkoti dažādi publiski pasākumi. Doma laukumā satiekas 7 ievērojamas Rīgas ielas – Smilšu iela, Rozena iela, Jauniela, Jēkaba iela, Pils iela, Zirgu iela un Šķūņu iela.

Doma laukumā atrodas arī ievērojami restorāni un naktsklubi, tajā skaitā arī kādreizējais klubs “Casablanca”.

Viduslaikos Doma baznīca bija lielākā baznīca Baltijā. Mūsdienās šī baznīca ir ieguvusi valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa statusu. Doma baznīca daudziem saistās arī patīkamu ērģeļu skanējumu.

Svētā Pētera baznīca ir augstākā un viena no vecākajām baznīcām Latvijā. Tā tika uzcelta 1209. gadā. Sv. Pētera baznīca atrodas Skārņu ielā 19, Rīgā.

No šīs baznīcas torņa paveras apbrīnojams skats uz Vecrīgu, moderno un attīstīto Rīgu, Daugavu un Rīgas jūras līci.

Baznīcas zāle atstāj lielu iespaidu – vidus joma augstums sasniedz 30 metrus, toties altāra daļā izpaužas gotikas vertikālisms un profilējums.

Rīgas Svētā Jēkaba katedrāle ir Romas katoļu baznīcas kardināla sēdeklis. Tā tika celta 1225. gadā. Šo katedrāli var uzskatīt par pirmo latviešu draudzes dievnamu Rīgā.

Šajam dievnamam ir apmēram 86 metrus augsts tornis. Pēc plānojuma šī baznīca ir tipiska lauku baznīca, bet, neskatoties uz to, tā ir ļoti nozīmīgs mākslas piemineklis.

Klubs un restorāns “Casablanca” atradās Smilšu ielā. Smilšu iela ietilpst Vecrīgas sastāvā. Šīs ielas garums ir apmēram 280 metri. Pirmo reizi vēstures avotos tā tika minēta 14. gadsimtā. Vairākus gadsimtus šī iela bija Rīgas platākā un nozīmīgākā iela. Ielas apbūvi pārsvarā veido 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā celtās ēkas.

Iesakām apmeklēt arī Rozena ielu, kura ir pati šaurākā iela Rīgā. Nostājoties tai pa vidu, ar izplestām var aizsniegt pretējo ēku sienas.

Ikvienam tūristam iesakām nogaršot arī neizsakāmi garšīgo kūku “Vecrīga” kādā no restorāniem vai kafejnīcām.

Vecrīga ir ļoti spilgts un neatkārtojams senās pilsētbūvniecības meistardarbs, ko iesaka apmeklēt ikvienam.